full screen background image

Laureații Festivalului-Concurs “Cântecele Neamului”

folclor7     În zilele de 23 şi 24 octombrie, a avut loc la Sala de spectacole “Dom Polski” din Suceava, ce-a de-a VII-a ediție a Festivalului – concurs internaţional de folclor ,,Cântecele Neamului”, eveniment desfășurat sub egida Consiliul Judeţean Suceava, Centrul Cultural „Bucovina”, Direcția Școala de Arte “Ion Irimescu” Suceava și Asociația Kult-Art.

Festivalul a avut drept scop realizarea unui schimb intercultural, cunoașterea specificului zonal, a costumului popular, obiceiurilor, tradițiilor și aducerea lor în fața publicului larg, precum și crearea cadrului necesar lansării profesionale a tinerilor solişti vocali şi instrumentişti, elevi ai Şcolilor de Arte din ţară şi din ţările în care comunităţile româneşti păstrează tradiţiile folclorice naţionale (Ucraina, Moldova, Serbia, Ungaria, Bulgaria).

Juriul, constituit din personalităţi în domeniu din ţară şi străinătate – Lect.univ.dr. Crinuța POPESCU – Preşedintele juriului, Facultatea de Artă „Spiru Haret”, Bucureşti, Margareta CLIPA – Interpret folcloric Ansamblul „Ciprian Porumbescu” Suceava,
Prof. Ion DRĂGAN – Şcoala de Arte Târgu-Jiu, Prof. Iurie LEVCIC – Director general, Centrul Bucovinean de Artă Cernăuți, Ucraina, Dirijor Vasile PANAINTE – Republica Moldova – a deliberat și a premiat, pe secțiuni următorii concurenți:

Marele Premiu: IFTIME ANDREI – Suceava

Premiul I – Lupupopi Georgeta-Madălina – Suceava

Premiul II – Tabură Mihaela – Republica Moldova

Premiul III – Avasiloe Miruna – Elena – Neamț

Mentiuni: Mihuț Anca-Florica – Baia Mare

Roiban Marcela – Feliciana – Tg. Mures

1. Premiul Special al Juriului – Petroaie Iuliu-Ciprian – Suceava

2. Premiul de Popularitate – Cajvan Mihaela – Suceava

3. Premiul pentru Pastrarea Traditiei – Ivascu Dayana Luisa – Suceava

4. Premiul Tineretii – Pohoață Maria-Mihaela – Suceava

Tuliuliuc Serafima – Ucraina

5. Premiul pentru Autenticitatea Repertoriului – Hîlborea Mihaela-Mădălina –Bacău

SECTIUNEA SOLIȘTI INSTRUMENTIȘTI:

Premiul I – Dicusara Mihai – vioară – Republica Moldova

Premiul II – Țăranu Nicolae – vioară – Republica Moldova

Premiul II – Nițucă Răzvan – saxofon – Suceava

Premiul III – Babără Vasile-Florin – acordeon – Republica Moldova

Premiul III – Găitan Alexandru – trompetă – Suceava

Mentiuni: Ciolacu Cristian – clarinet – Republica Moldova

Ududec Andreia – saxofon – Suceava

comments

comments




Leave a Reply

avatar

Notă de informare privind protecţia datelor personale

Acceseaza