full screen background image

Festivalul Internațional de Folclor “ÎNTÂLNIRI BUCOVINENE”, la Câmpulung Moldovenesc

intalniri bucovinene 2014     Consiliul Județean Suceava, Centrul Cultural “Bucovina”, Primăria municipiului Câmpulung Moldovenesc, în parteneriat cu Agenția Națională de Turism, organizează în perioada 18 – 20 iulie 2014, pe Stadionul din Câmpulung Moldovenesc, Festivalul Internațional de Folclor “ ÎNTÂLNIRI BUCOVINENE” – ediția a- XXV-a.

Festivalul Internațional de Folclor “Întâlniri Bucovinene” nu reprezintă doar un eveniment cultural multietnic, care nu are echivalent în Europa, ci și o istorie de inițiere a legăturilor bazate pe parteneriat între autoritățile locale – gazde ale festivalului în cinci țări europene: Polonia, România, Ungaria, Ucraina, Slovacia și, din acest an, se alătură acestei mișcări culturale și Republica Moldova.

Inițiatorul și principalul organizator al festivalului, timp de 24 de ani, a fost Casa de Cultură din Piła – Polonia prin directorul acesteia, Zbigniew Kowalski, care este și directorul festivalului.

Scopul festivalului este protejarea, conservarea și promovarea folclorului bucovinean între emigranții bucovineni din Polonia, Ungaria, Ucraina, Slovacia și Republica Moldova, pentru care acest festival este un prilej de înlesnire a cunoașterii reciproce, a înțelegerii culturii bucovinenilor, a istoriei, a colaborării regionale și internaționale, prin păstrarea propriei identități culturale și naționale.

Acest festival demonstrează ce loc important ocupă cultura în procesul înțelegerii și cunoașterii, respectului, toleranței în conviețuire, bunei vecinătăți a diferitelor grupuri etnice.

Formațiile participante din străinătate sunt următoarele: VŐLGYSÉG EGYÜTTES (UNGARIA), DOLINA NOWEGO SOLONCA (POLONIA), DAWIDENKA (POLONIA), TAJDANY (POLONIA), OBERIH (UCRAINA), CHEREMSHYNA (UCRAINA), BEREHYNIA (UCRAINA), CHERVONA KALYNA (UCRAINA), YUZHYNETSKI MOLODYCHKI (UCRAINA), Corul bărbătesc din ISPAS (UCRAINA), Orchestra SMERICHKA (UCRAINA), Ansamblul de dansuri populare STEJĂRELUL din Cimișlia (REPUBLICA MOLDOVA), Ansamblul folcloric STRĂMOȘII din Micleușeni (REPUBLICA MOLDOVA), Ansamblul folcloric BOȚNENII din Bordar (REPUBLICA MOLDOVA) și, ca invitați tradiționali, Ansamblul de călușari ROMANAȚI, din Caracal.

În cadrul acestui festival internațional, se va desfășura și faza finală a Festivalului – concurs județean de folclor “COMORI DE SUFLET ROMÂNESC”, ediția a XII-a, în zilele de 18 și 20 iulie.

Vor participa 53 de formații artistice de amatori, ocupanți ai locurilor I la cele 6 faze zonale, desfășurate în lunile martie și aprilie.

Juriul concursului “COMORI DE SUFLET ROMÂNESC” este format din dr. Constanța Cristescu, prof. Oana Sârbu Botezat, prof. Petre Horvat – consultanți artistici la Centrul Cultural “Bucovina”, Ion Băițan – maestru coregraf, director al Școlii de Arte “Ion Irimescu” și prof. Laurențiu Ursache – realizator la Tele Moldova.

Sâmbătă, 19 iulie 2014, între orele 14,00 – 15,30, tot pe Stadionul din Câmpulung Moldovenesc, va avea loc Concursul “GLAS BUCOVINEAN”, concurs de selecție a viitorilor colaboratori (pe o perioadă de 1 an) ai Ansamblului Artistic “Ciprian Porumbescu” Suceava. Concursul va fi precedat de un spectacol al acestui renumit ansamblu.

Pe parcursul celor 3 zile de festival, va fi organizat un Târg al meșterilor populari (30 de persoane) din județ și din țară.

OFICIALITĂȚI STRĂINE PREZENTE LA CÂMPULUNG

– POLONIA: ZBIGNIEW KOWALSCHI – directorul festivalului, CIUPAK KAMIL – șef Raion, SZWAGRZYK JACEK – primarul municipiului KOŹLICE.

– UCRAINA: NATALYA DODYAK – șefa Departamentului Cultură Cernăuți, TATARCHUK TETIANA – consilier, Primăria Cernăuți, VALENTYNA TOKAR – primarul localității Ispas, MYHALLO ANDRIUK – șeful Administrației localității VYZHNYTSYA.

– SLOVACIA: MICHAL SYGỦT – primarul localității TURČIANSKE TEPLICE, BRANISLAV BUGÁR – consilier, primăria din TURČIANSKE TEPLICE, RUDOLF SEIFERT – viceprimarul din localitatea HOLEŠOV.

PROGRAMUL FESTIVALULUI

VINERI, 18 IULIE 2014

ORA 11,00 – PARADA cu plecare de la Casa de Cultură

1.Cai + buciumași Câmpulung Mold.

2.Căruțe + Grupul FLOARE DE COLȚ Câmpulung Mold.

3.Grup vocal – instrumental PIATRA ȘOIMULUI Câmpulung Mold.

4.Ansamblul MICA POIANĂ Poiana Micului

5.Grup folcloric SOLONCEANCA Solonețul Nou

6.Formații UNGARIA: VŐLGYSÉG EGYÜTTES

7.Grup vocal PĂSTRĂTORII DE TRADIȚII Marginea

8.Formații REPUBLICA MOLDOVA:

Ansamblul de dansuri populare STEJĂRELUL al Școlii de Arte Cimișlia;

Ansamblul folcloric STRĂMOȘII din Micleușeni

Ansamblul folcloric BOTNENII din Bardar

9. Formația de obiceiuri STRĂJĂNCUȚA Straja

10.Formații POLONIA: DOLINA NOWEGO SOLONCA, DAWIDENKA, TAJDANY

11. Formația de jocuri populare bărbătești CERBUL Corlata

12. Formația de jocuri populare pe generații Berchișești

13. Formații UCRAINA: OBERIH, CHEREMSHYNA, BEREHYNIA, CHERVONA KALYNA, YUZHYNETSKI MOLODYCHKI, Corul bărbătesc ISPAS, Orchestra SMERICHKA

14. Ansamblul folcloric POIENIȚA Poiana Stampei

15. Grup vocal FLORI DE PE DORNA Poiana Stampei

16. Ansamblul de călușari ROMANAȚI Caracal

*

ORA 13,00 – DESCHIDEREA OFICIALĂ cu buciumași

Ora 13,20 – Ansamblul MICA POIANĂ Poiana Micului

Ora 13,35 – Ansamblul SOLONCEANCA Solonețul Nou, Cacica + DOLINA NOWEGO SOLONCA POLONIA

*

ORA 14,00 – 16,00 – FINALA COMORI DE SUFLET ROMÂNESC

14,00 – Ansamblul folcloric POIENIȚA Poiana Stampei

14,20 – Grup vocal PĂSTRĂTORII DE TRADIȚII Marginea

14,30 – Grup vocal FLORI DE PE DORNA Poiana Stampei

14,40 – Formația de obiceiuri STRĂJĂNCUȚA Straja

14,55 – Formația de jocuri populare bărb.CERBUL Corlata, Berchișești

15,05 – Formația de jocuri populare pe generații din Berchișești

15,15 – Grup vocal – instrumental IZVORAȘUL Izvoarele Sucevei

15,25 – Grup vocal – instrumental Bălăceana

15,35 – Formația de dansuri CERVONA KALENA Negostina

15,45 – Formația de dansuri entice Siret

*

ORA 16,00 – 18,30 – SPECTACOL FORMAȚII STRĂINE

*

ORA 18,30 – 22,20 – FINALA COMORI DE SUFLET ROMÂNESC

*

18,30 – Grup folcloric CETINA Vama

18,45 – Formația de jocuri populare – copii Liteni

18,55 – Formația de jocuri populare IZVORAȘUL Liteni

19,05 – Grup folcloric KOLOMEIKA Siret

19,20 – Grup vocal BUJOR DE MUNTE Cârlibaba

19,30 – Formația de jocuri populare bărb.STEJĂRELUL Cajvana

19,40 – Formația de dansuri KOZACIOK Bălcăuți

19,50 – Ansamblul folcloric FLORI DE BUCOVINA Sadova

20,10 – Grup folcloric DOR Moara

20,25 – Grup vocal – instrumental GOSPODARII Bosanci

20,35 – Grup folcloric STÂNJENELUL Stroiești

20,50 – Ansamblul folcloric FLORILE BUCOVINEI Rădăuți

21,10 – Grup vocal – instrumental FLOREA DE MĂLIN Mălini

21,20 – Ansamblul folcloric CIOBĂNAȘUL Dolhasca

21,40 – Ansamblul folcloric PĂDUREȚUL Cacica

22,00 – Ansamblul folcloric ARCANUL Fundu Moldovei

*

ORA 22,20 – Orchestra Municipală DOINA RARĂULUI Câmpulung Moldovenesc, Conducerea muzicală – prof. Niță Bârsă, Dirijor – Romeo Constantin Grosu

ORA 23,00 – 23,30 – Ansamblul de călușari “ROMANAȚI” CARACAL

SÂMBĂTĂ, 19 IULIE 2014

ORA 12,00 – 14,00 – GRUP FOLCLORIC “BALADA” FĂLTICENI – condus de prof. MARIA TANASĂ

*

ORA 14,00 – 15,30 – CONCURSUL “GLAS BUCOVINEAN”

**

ORA 15,30 – 17,00 – SPECTACOL, ANSAMBLUL ARTISTIC “CIPRIAN PORUMBESCU” Suceava

*

ORA 17,00 – 20,00 – SPECTACOL FORMAȚII STRĂINE + Grup FLOREADE COLȚ Câmpulung Moldovenesc – 15 minute

*

ORA 20,00 – 22,00 – SPECTACOL “MUGURI DE CÂNTEC ROMÂNESC”

*

ORA 22,00 – 22,30 – ANSAMBLUL “ROMANAȚI” CARACAL

*

SPECTACOL “MUGURI DE CÂNTEC ROMÂNESC”

Ora 20,00 – 22,00

*

1. Mădălina Lupupopii – Vama – 2 piese

2. Daiana Ivașcu – Vatra Dornei – 2 piese

3. Alexandra Dan – Putna – 2 piese

4. Andrei Iftimie – Slatina – 2 piese

5. Alexandru Sahlean – Pârteștii de Jos – 2 piese

6. Roxana Sava – Suceava – 2 piese

7. Diana Alexa – Bosanci – 2 piese

8. Denisa Apetrei – Dolhasca – 2 piese

9. Gabriela Teișanu – Suceava – 3 piese

10. Dănuț Onoiu – Gura Humorului – 30 minute

11. Doina și Ciprian Petroaie – Drăgoiești – 30 minute

DUMINICĂ, 20 IULIE 2014

ORA 12,00 – 15,30 – FINALA COMORI DE SUFLET ROMÂNESC

12,00 – Formația de jocuri populare – copii M-rea Humorului

12,10 – Formația de jocuri populare – tineri M-rea Humorului

12,20 – Ansamblul folcloric PLAIURILE SOLONEȚULUI Todirești

12,40 – Formația de jocuri populare GELU CONSTANTINESCU Todirești

12,50 – Grup vocal ALTIȚA Bilca

13,00 – Grup vocal – instrumental COSTIȘANCA Costișa, Frătăuții Noi

13,10 – Grup vocal BUCOVINA Calafindești

13,20 – Grup vocal FLOAREA SPERANȚEI Ilișești

13,30 – Ansamblul folcloric RĂZEȘII Baia

13,50 – Grup vocal FLORI DE MĂR Râșca

14,00 – Ansamblul folcloric SĂLCEANCA Salcea

14,20 – Grup folcloric FLORILE VICOVENE Vicovu de Sus

14,35 – Grup vocal CUNUNIȚA Frătăuții Noi

14,45 – Grup vocal BĂTRÂNEASCA Frătăuții Noi

14,55 – Grup folcloric ARCANUL BĂTRÂNESC Frătăuții Noi

15,10 – Grup vocal – instrumental NOIȚELE Bogdănești

*

ORA 15,15 – 18,00 – SPECTACOL STRĂINI

*

ORA 18,00 – 20,00 – FINALA COMORI DE SUFLET ROMÂNESC

18,00 – Grup vocal – instrumental PIATRA ȘOIMULUI Câmpulung Moldovenesc

18,10 – Formația de jocuri populare de perechi PLAIURILE POJORÂTEI Pojorâta

18,20 – Formația de jocuri populare de femei din Frumosu

18,30 – Grup folcloric STRĂJERII Dolheștii Mici

18,45 – Formația de jocuri populare de perechi FLORI DE MINĂ Iacobeni

18,55 – Formația de jocuri populare bărbătești TRILIȘEȘTI Iaslovăț

19,05 – Ansamblul folcloric BISTRIȚA AURIE Ciocănești

19,25 – Grup folcloric ARCANUL Pârteștii de Jos

19,40 – Formația de jocuri populare de perechi LUCA ARBORE Arbore

19,50 – Ansamblul folcloric CLOPOȚELUL Comănești

*

ORA 20,00 – RECITAL NICOLETA HAFIUC – 30 minute

LAURA HAIDĂU – Suceava – 30 minute

GETA ZBRANCA – Câmpulung Mold. – 3 piese

*

ORA 21,00 – FESTIVITATEA DE PREMIERE COMORI

*

ORA 21,30 – 22,00 – ANSAMBLUL DE CĂLUȘARI “ROMANAȚI” CARACAL

comments

comments




Leave a Reply

avatar

Notă de informare privind protecţia datelor personale

Acceseaza