full screen background image

Etapa judeţeană a Concursului Național “Made for Europe”

isjpr     S-a încheiat etapa judeţeană a competiţiei naţionale MADE FOR EUROPE 2014, ediţia a VIII-a, care s-a desfăşurat la Colegiul Naţional “Mihai Eminescu” Suceava.

Competiţia a fost adresată unităţilor şcolare care au derulat proiecte finanţate prin Programul Life Long Lerning (Învăţare pe tot parcursul vieţii 2007-2013), în anul şcolar anterior şi a reunit cele mai bune produse finale realizate de elevi,  rezultate în urma participării la parteneriatelor europene (bilaterale/multilaterale Comenius /Leonardo da Vinci etc.), finanţate de Comisia Europeană  prin ANPCDEFP Bucuresti, organizată de M.E.N. iar la nivel local de Inspectoratul Şcolar al Judeţului  Suceava, prin inspectorul de proiecte educaţionale prof. Lidia Acostoaie.

Concursul se desfăşoară în acest an “sub înaltul patronaj al Parlamentului European”, având o mare dimensiune europeană, deoarece contribuie la o mai bună  cunoaştere şi întelegere a valorilor şi politicilor europene la nivel local şi national, stimulează participarea elevilor şi a profesorilor la programele europene din domeniul educatiei, formarii profesionale, tineretului si sportului,  creativitatea, inovaţia şi spiritul de competiţie.

În acest an, s-au înscris în competiţie 13 unităţi şcolare, cu 34 de produse finale  realizate în cadrul proiectelor derulate şi încheiate în anul şcolar 2012/2013.

Juriul a avut o misiune dificilă, dată fiind diversitarea produselor şi categoriile  cărora se adresează, de la preşcolari până la elevi de liceu.

În final, însă, au fost corect ierarhizate şi premiate produsele care au corespuns criteriilor cerute, respectiv, contribuie la consolidarea calităţii şi dimensiunii europene în educaţie, permite dezvoltarea de competenţe – cheie, poate fi integrat în curiculum şi utilizat în activităţile curriculare şi extracurriculare ale şcolii, facilitează progresul şcolar/profesional al grupului ţintă (soft educaţional, pagină web, revistă, programă de opţional) etc.

Câştigătorii premiului I, sunt elevii participanţi:

– elevii APETROAEI SÂNZIANA, clasa a XI a E şi DAVID LUPU, clasa a X a C, de la Colegiul Tehnic “Mihai Băcescu” Fălticeni, cu  Produsul: Curs online pentru elevi si profesori “Calificare de bază pentru combaterea Plagiatului și dezvoltarea Creativității”, realizat în cadrul proiectului GENIUS plaGiat sau crEativitate: îNvățare actIvă versUs  copiat,  Subprogramul  Sectorial Comenius–Acțiunea: Proiect  multilateral  centralizat, coordonator profesor Magdalena Grigoraş;

– preşcolarii UJENIUC MONICA, FILIŞANU MIHAI, DUMAN RUBEN EDUARD, de la Grădiniţa cu Program Normal din cadrul Şcolii Gimnaziale “Constantin Morariu” Pătrăuţi, cu produsul site: http://www.puppetswithamission.eu/Website/, realizat în cadrul proiectului multilateral Comenius “Păpuşile cu misiune Verde”, coordonator Graţiela Meşteriuc;
– elevii SOLCAN ANA, clasa a VIII-a, LUCESCU ADINA, clasa a VIII-a, de la Şcoala Gimnazială nr.2 Rădăuţi, cu Produsul: “Teatrul din valiză”, realizat în  cadrul proiectului multilateral Comenius “Acting and Folklore Unite European Cultures”, coordonator  profesor Cozariuc Luminita Ramona;

– elevul Dimitriu Andrei, clasa a IV a, de la Şcoala Gimnazială “Grigore Ghica Voievod” Suceava, cu Produsul “Artbook – culegere de creații artistice și literare despre natură”, realizat în cadrul proiectului multilateral Comenius “Biodiversity  in  outdoor classes – learning  from  each  other”, coordonator prof. Marlena Moscal;

– elevii CIOBANU IULIA, clasa a VII-a A, şi ROSU ALEXANDRA, clasa a VII-a A, de la Şcoala Gimnazială Nr.10 Suceava, cu Produsul Joc ROTRESSIRO,  realizat în  cadrul proiectului multilateral Comenius “Active Citizenship Through Fairy Content Tales ACT-FACT”, coordonator prof. Rodica Zimbru.

Inspector școlar general al IŢJ Suceava, prof. Gheorghe Lazăr, informează că toţi  elevii nominalizaţi vor reprezenta judeţul Suceava la faza naţională a acestei competiţii, ce se va desfăşura la Braşov, în perioada 9-12 aprilie 2014.

Celelalte unităţi şcolare  în care elevii participanţi au obţinut premiile II, III şi menţiuni sunt:  Colegiul Naţional de Informatică “Spiru Haret” Suceava, Colegiul Naţional “Mihai Eminescu” Suceava, Şcoala gimnazială “Teodor Balan” Gura Humorului,  Şcoala gimnazială “Ion Creangă” Suceava, Colegiul “Vasile Lovinescu” Fălticeni, Grupul Şcolar Bivolărie şi Liceul Teoretic “Ion Luca” Vatra Dornei.

isjpr 2

comments

comments




Leave a Reply

avatar

Notă de informare privind protecţia datelor personale

Acceseaza