full screen background image

Festivalul Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie ”Toamnă la Voroneț” şi-a desemnat câştigătorii

Pelicula ”Radu Bercea – Istoria unui destin”, a cărei regie și imagine îi aparțin lui Paul Palencsar, a câștigat premiul UCIN pentru cel mai bun film documentar la cea de-a 36-a ediție a Festivalului Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie ”Toamnă la Voroneț”, ce s-a desfășurat în perioada 13-16 octombrie la Gura Humorului.

La aceeași secțiune, premiul pentru cea mai bună regie a fost câștigat de filmul ”We fly again”, al lui Vlad Alexandru și ”Stația 15033”, al Iuliei Matei.

Totodată, premiul pentru imagine i-a revenit lui Florin Alexandrescu pentru filmul ”Rădăcinile sufletului”, iar o mențiune specială a juriului a primit filmul israelian ”The Meadow”, în regia lui Jela Hasler și imaginea Andi Widmer.

La secțiunea Film studențesc, premiul pentru cel mai bun film, oferit de Dacin Sara, a fost câștigat de ”The return of Erkin”, în regia Mariei Guskova și imagine Denis Guskov.

La aceeași secțiune au mai mai fost premiate filmele ”Chat with Alice”, al Isabelei Țenț, pentru regie și ”Paparuda”, al Nicu Drăgan, din Republica Moldova, pentru imagine.

La secțiunea Film turistic, UCIN a oferit premiul pentru cel mai bun film producției ”Biserici din lemn din județul Harghita”, în regia lui Hadrian Gavriluțiu și imagine Mihai Ionescu, iar premiul special al juriului a revenit filmului ”Roșia Montană azi”, regia și imaginea Ion Cristodulo.

În cadrul competiției din festival, în acest an s-au înscris 132 de filme.

Producțiile reprezintă nouă țări participante: Africa de Sud, Argentina, Austria, Azerbaidjan, Bulgaria, China, Elveția, Germania, Israel, India, Japonia, Liban, Marea Britanie, Republica Moldova, Polonia, România, Rusia, Singapore, SUA.

S-au calificat în finală 39 de filme, în cadrul celor trei secțiuni: Secțiunea film documentar (scurt și mediumetraj), Secțiunea film studențesc (scurtmetraj de ficțiune, documentar, de animație sau experimental) și Secțiunea film turistic (scurtmetraj).

Membrii juriului au fost Ana Vlad (prejurizare), Mihai Fulger (prejurizare), Nicolae Mărgineanu, Ileana Popovici, Andrei Giurgia (director al Festivalului ”Serile Filmului Românesc” (SFR) — Iași), Manuela Hărăbor, Elisabeta Bostan (din partea Dacin Sara), prof. univ. dr. Laurențiu Damian (din partea UCIN).

Radio VIVA FM a fost partener media regional al evenimentului.

ARTICOLE ASEMANATOARE

comments

comments




Lasa un raspuns

Fii primul care comenteaza!

avatar

wpDiscuz