full screen background image

Înotătorul rădăuţean Şerban Cotos a câştigat 6 probe la un concurs din Austria

inot2     Înotătorul rădăuţean Şerban Cotos a câştigat 6 probe la un concurs din Austria

Înotătorul rădăuţean Şerban Cotos a stabilit şase noi recorduri naţionale, copii 13 ani, bazin de 25 metri, la un concurs internaţional desfăşurat în Austria.

Şerban a înotat în toate cele şapte probe rezervate categoriei lui de vârstă şi a obţinut şase locuri I şi un loc III.

Mai mult, timpii obţinuţi de Şerban Cotos reprezintă noi recorduri naţionale în probele de 50, 100 Fluture, 100, 200 Liber, 100 Spate şi 200 Mixt.

Rezultate foarte bune au obţinut şi colegii lui de echipă, care au participat la concursul din Austria.

Călin Moscaliuc (11 ani) a stabilit patru noi recorduri naţionale în probele de 50, 100 Liber, 50 Fluture, 100 Mixt, iar Delia Ostafi, 9 ani, a stabilit un nou record naţional în proba de 200 metri Liber.

Rezultate foarte bune a obţinut şi Daria Lucan, 10 ani, care a fost foarte aproape de podium chiar dacă a concurat la fete 11 ani.

Toate aceste rezultate au propulsat Clubul Sportiv Şcoala 3 Suceava pe primul loc al clasamentului concursului la care au participat 260 de sportivi reprezentând 20 de cluburi din trei ţări (Austria – 13 cluburi, Slovacia – 6 cluburi şi România – 1 club).