full screen background image

VIVA FM vă recomandă: Festivalul Internațional de Teatru pentru Tineret „Grigore Vasiliu Birlic” de la Fălticeni

birlic 1     Asociația Fălticeni Cultural propune publicului iubitor de teatru și arta spectacolului cea de-a V-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru pentru Tineret „Grigore Vasiliu Birlic”.

Festivalul a început luni, 31 august, și se încheie pe 6 septembrie.

Participanții care s-au înscris la festival vor participa la atelierele de creație din cadrul programului și vor concura pentru premiile și distincțiile acordate la finalul festivalului.

Actori din România, Republica Moldova și Ucraina vor împărți scena Centrului Cultural „Grigore Vasiliu Birlic” din Fălticeni și vor chema publicul la seri culturale de neuitat.

Programul este diversificat în acest an și de vizionări de filme și reclame culturale, precum și de întâlniri de suflet cu mari actori, precum Draga Olteanu Matei, Dorel Vișan sau Ileana Popovici.

Scopul festivalului, desfășurat pentru a cincea oară la Fălticeni, este de a promova teatrul și valorile acestuia printre noile generații, dar și descoperirea tinerilor talentați.

Radio VIVA FM este partener media al Festivalului.

Programul Festivalului Internaţional de Teatru pentru Tineret „Grigore Vasiliu Birlic” – FĂLTICENI, ediţia a V-a, 31 aug. – 6 sept. 2015:

Ziua 1 (LUNI, 31 august)
• 08:00 – 14.00 – – Primirea participanţilor
• 14:00 – Vernisajul expoziţiei “MEMORIA RETINEI GULAGULUI ROMÂNESC” a pictorului Radu Bercea
• 14:30 – CURTEA INTERIOARĂ A MUZEULUI “ION IRIMESCU”: Deschiderea oficială a Festivalului “BIRLIC” şi Parada costumelor de teatru  (aprox. 30 de personaje)
• 17:00 – CENTRUL CULTURAL “GR. V. BIRLIC”: Trupa de Teatru “Birlic” – Spectacolele “ŢARA ASTA ŢINE LA TINE, MĂ” şi “WELCOME AMERICA” de Matei Vişniec, în regia lui Gheorghe Balint
• 19:00 –  Cina pentru participanţii la Festival
• 20:00 – CURTEA INTERIOARĂ A MUZEULUI “ION IRIMESCU”: Festivalul Fălticeni Folk (Invitaţi: Câştigătorii Festivalului din ediţiile precedente, Marius Matache şi Puiu Creţu)

Ziua a 2-a (MARŢI, 1 septembrie)
• 08:00 – Mic dejun pentru participanţii la Festival
• 09:00 – Concurs de interpretare trupe de teatru (4 trupe)
• 15:00 – ATELIER DE TEATRU PENTRU PARTICIPANŢII LA FESTIVAL (Sala de sport a Colegiului Agricol şi curtea interioară a Muzeului de Artă “Ion Irimescu”)
• 17:00 – CENTRUL CULTURAL “GR. V. BIRLIC”: Teatrul Naţional din Kolomea – Ucraina – “ANUL HUŢULILOR”, în regia lui Cebureak Dumitru)
• 20:00 – CURTEA INTERIOARĂ A MUZEULUI “ION IRIMESCU”: Festivalul Fălticeni Folk (Concurs de interpretare şi creaţie; Invitată: Magda Puşcaş)

Ziua a 3-a (MIERCURI, 2 septembrie)
•09:00 – Concurs de interpretare trupe de teatru (4 trupe)
• 15:00 – ATELIER DE TEATRU PENTRU PARTICIPANŢII LA FESTIVAL (Sala de sport a Colegiului Agricol şi curtea interioară a Muzeului de Artă “Ion Irimescu”)
• 15:00 – CURTEA INTERIOARĂ A MUZEULUI “ION IRIMESCU”: Teatrul Municipal de Păpuşi “Guguţă”- Chişinău – “ŞCOALA LUI HABARNAM”, în regia lui Radu Ghilaş
• 17:00 –  CENTRUL CULTURAL “GR. V. BIRLIC”: Teatrul “Victor Ion Popa” – Bârlad – “DURERI FANTOMĂ” de Vasilli Sigarev, în regia lui Radu Ghilaş)
• 20:00 – CURTEA INTERIOARĂ A MUZEULUI “ION IRIMESCU”: Festivalul Fălticeni Folk (Concurs de interpretare şi creaţie; Invitaţi: Ştefania Iacob şi Vasile Mardare)

Ziua a 4-a (JOI, 3 septembrie)
• 09:00 – Concurs de Recitare poezie şi Monolog
• 12:00 – Concurs de Scurt-metraje şi Reclame culturale
• 15:00 – ATELIER DE TEATRU PENTRU PARTICIPANŢII LA FESTIVAL (Sala de sport a Colegiului Agricol şi curtea interioară a Muzeului de Artă “Ion Irimescu”)
• 15:00 – CURTEA INTERIOARĂ A MUZEULUI “ION IRIMESCU”: Teatrul Municipal de Păpuşi “Guguţă”- Chişinău – “ŞCOALA LUI HABARNAM”, în regia lui Radu Ghilaş
• 17:00 – CENTRUL CULTURAL “GR. V. BIRLIC”: Teatrul “Dan Alexandrescu” – Roman – “OMUL CARE A VĂZUT MOARTEA” de Victor Eftimiu, în regia lui Radu Vatafu)
• 20:00 – CURTEA INTERIOARĂ A MUZEULUI “ION IRIMESCU”: GALA DECERNĂRII PREMIILOR FESTIVALULUI “BIRLIC” (INVITAŢI: Trupa “Fără zahăr”, Cosmin Vaman şi Alexandra Andrei)

Ziua a 5-a (VINERI, 4 septembrie)
• 17:00 – CENTRUL CULTURAL “GR. V. BIRLIC”: Teatrul Municipal “Traian Grozăvescu” – Lugoj – “O RUGĂCIUNE DE PRISOS”, în regia Mariei Voronca
• 21:00 – CURTEA INTERIOARĂ A MUZEULUI “ION IRIMESCU”: Proiecţie de film (“COANA CHIRIŢA”, în regia lui Mircea Drăgan. Invitată: DRAGA OLTEANU MATEI)

Ziua a 6-a (SÂMBĂTĂ, 5 septembrie)
• 17:00 – CENTRUL CULTURAL “GR. V. BIRLIC”: Spectacolul “TAXI BLUES” cu Marius Bodochi şi Dan Tudor, în regia lui Dan Tudor
• 21:00 – CURTEA INTERIOARĂ A MUZEULUI “ION IRIMESCU”: Proiecţie de film (“RECONSTITUIREA”, în regia lui Lucian Pintilie. Invitată: ILEANA POPOVICI)

Ziua a 7-a (DUMINICĂ, 6 septembrie)
• 17:00 – CENTRUL CULTURAL “GR. V. BIRLIC”:  TEATRUL NOTTARA – “AICI NU-I DE JOACĂ”, cu Catrinel Dumitrescu şi Victoria Cociaş
• 20:00 – MUZEUL DE ARTĂ “ION IRIMESCU”- ÎNTÂLNIRE DE SUFLET CU: DRAGA OLTEANU MATEI, ADELA MĂRCULESCU, DOREL VIŞAN, CATRINEL DUMITRESCU, ILEANA POPOVICI ŞI BOGDAN STANOEVICI
• 22:00 – CURTEA INTERIOARĂ A MUZEULUI “ION IRIMESCU”: Proiecţie de film (“DOAR CU BULETINUL LA PARIS”, în regia lui Şerban Marinescu. Invitat: DOREL VIŞAN)

Preşedintele Asociației Fălticeni Cultural, pr. Liviu Mihăilă, a amintit şi invitaţii de onoare a manifestării: Draga Olteanu Matei, Adela Mărculescu, Dorel Vişan, Catrinel Dumitrescu, Marius Bodochi, Ileana Popovici, Şerban Marinescu, Dan Tudor, Ovidiu Cuncea, Gheorghe Balint, Mihai Pînzaru-Pim, Carmen Olaru,  Lorette Enache, Puiu Creţu, Magda Puşcaş, Vasile Mardare, Radu Ghilaş, Fără Zahăr, Sorin Poclitaru, Eugen Cişmaşu, Marius Matache, Cosmin Vaman, Alexandra Andrei, Ştefania Iacob, studenţii masteranzi de la UNATC Bucureşti şi alţii.

ARTICOLE ASEMANATOARE

comments

comments